|
|
|
Viderefakturering – mva eller ikke?

Viderefakturering – mva eller ikke?

Viderefakturering er et begrep som benyttes i mange sammenhenger, men det finnes ikke en definisjon av begrepet i lov eller forskrift. Viderefakturering vil ofte være aktuelt i prosjekter, utleieforhold, kontorfellesskap, kundeforhold, leasingforhold, sameie/fellesforetak, hos speditører og i konsern.
two men in a business meeting

Skrevet av

Kjersti Hornsletten, statsautorisert revisor

Sist oppdatert

24. februar 2026

Tid å lese artikkel

2 minutter

Relaterte temaer

Det oppstår ofte spørsmål om hvorvidt en kostnad som skal viderefaktureres skal ilegges merverdiavgift eller ikke, samt om det foreligger fradrag for kostnaden. 

 

Omsetning eller utlegg? 

Det er sentralt å avgjøre om det har funnet sted omsetning eller ikke. Dette påvirker mva- behandlingen både hos den som skal viderefakturere og den som skal betale kostnaden. Hvorvidt det har funnet sted en omsetning eller om det dreier seg om et utlegg på vegne av andre, må vurderes konkret i det enkelte tilfelle. 

En transaksjon mellom to parter er ikke nødvendigvis omsetning. Et utlegg på vegne av andre, anses ikke som omsetning og skal ikke mva-beregnes og heller ikke behandles som omsetning i regnskapet. I vurderingen av om det foreligger omsetning eller ikke, er det naturlig å ta utgangspunkt i avtalen mellom partene om det foreligger, men det er realiteten i transaksjonen som er avgjørende i vurderingen. Er det snakk om viderefakturering av en kostnad knyttet til omsetning, skal mva-behandlingen av kostnaden som viderefaktureres være lik hovedleveransen.  

 

Fradragsrett 

Det er som hovedregel fradrag for kostnader knyttet til avgiftspliktig virksomhet, med mindre kostnaden er omfattet av reglene om avskåret fradragsrett i merverdiavgiftsloven. Dette innebærer at det kun er aktuelt å vurdere fradragsrett for kostnader som viderefaktureres i de tilfeller kostnaden som viderefaktureres anses som omsetning. Ved utlegg vil det ikke være fradragsrett for den som viderefakturerer, siden kostnaden ikke er til bruk i dennes virksomhet. Det er også viktig å være oppmerksom på at utlegg på vegne av andre kan medføre at merverdiavgiften heller ikke kan fradragsføres hos den som skal betale kostnaden.  

Prøv dib og få mer informasjon om avgiftsbehandling ved viderefakturering av kostnader, samt eksempler på ulike tilfeller av viderefakturering.  

 

Del artikkelen

Relaterte fagartikler

Opplysningsplikt for tredjeparter omtales i Skatteforvaltningsloven kapittel 7. De mest relevante for våre kunder omtales her.

Skrevet av: Cathrine Lundesgaard, statsautorisert regnskapsfører
27 januar 2026
3 minutter lesing

Her er en oversikt over viktige regelendringer innen dibs fagområder som er vedtatt og trådt i kraft i 2026.

Skrevet av: Kjersti Hornsletten, statsautorisert revisor
9 januar 2026
12 minutter lesing

Prøv dib og AI-assistenten KAI

- uforpliktende og kostnadsfritt i 3 dager

Vi har utviklet dib for å gjøre det enklere for alle som jobber med økonomi, regnskap, revisjon, selskapsrett og bærekraftsrapportering

Prøv dib og AI-assistenten KAI - uforpliktende og kostnadsfritt i 3 dager​

Vi har utviklet dib for å gjøre det enklere for alle som jobber med økonomi, regnskap, revisjon, selskapsrett og bærekraftsrapportering